Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym – co warto wiedzieć na ten temat?

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym – co warto wiedzieć na ten temat?

W Polsce z wychowania przedszkolnego mogą korzystać dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Przedszkole to bardzo ważny okres w życiu dziecka, to właśnie w tym czasie ma się ono przygotować do edukacji szkolnej, dlatego też wielu rodziców podejmuje decyzje o zapisaniu swojej pociechy do takiego miejsca. W placówce przedszkolnej maluch nabywa całe mnóstwo cennych umiejętności, które z pewnością przydadzą mu się w dalszym życiu. Czego zatem dziecko uczy się w przedszkolu?

Jakie umiejętności nabywa dziecko w przedszkolu?

Przedszkole jest bardzo istotne w życiu dziecka, ponieważ to właśnie w tym miejscu maluch ma możliwość pełnego rozwoju swoich umiejętności społecznych. Kontakt z rówieśnikami i integracja z nimi są dla dziecka w tym wieku naprawdę ważne, dzięki nim uczy się ono jak funkcjonuje się w grupie. Warto również podkreślić, że w okresie przedszkolnym dziecko rozwija się bardzo dynamicznie, a przy tym jest także niezwykle ruchliwe, potrafi przyswajać kilka umiejętności ruchowych jednocześnie. Dziecko, które chodzi do przedszkola ma więcej możliwości w tym zakresie, miedzy innymi dzięki zajęciom ruchowym. Wiek przedszkolny to również czas, w którym maluch doskonali swoje umiejętności w zakresie śpiewu, tańca, rysowania i malowania. Najlepszym sposobem na naukę jest zabawa, dlatego w przedszkolach nie brakuje ciekawych zajęć artystycznych i występów, przy których dzieci miło spędzają czas jednocześnie zdobywając cenne umiejętności. W takim miejscu jak przedszkole dziecko ma zapewnioną możliwość wszechstronnego rozwoju. Może odkrywać swoje zdolności i zainteresowania. Ponadto należy dodać, że w przedszkolu dzieci uczą się samodzielności i utrwala posiadane już umiejętności z tego zakresu.

chłopcy czytają

Czego jeszcze może nauczyć się dziecko w wieku przedszkolnym?

Uczęszczanie do przedszkola jest dla dziecka bardzo ważne, ale należy pamiętać również o tym, że także i rodzice powinni właściwie troszczyć się o rozwój umiejętności swojego dziecka. Warto między innymi zwrócić uwagę na to, że okres miedzy 5 a 6 rokiem życia to dobry czas na rozpoczęcie nauki czytania i pisania. Jednak pierwszy kontakt z literami może być dla dziecka dużym wyzwaniem, dlatego należy je w tym wspierać. Dobrze jest np. pomyśleć o tym, żeby zakupić swojemu dziecku dobry elementarz do nauki czytania. Pamiętajmy, bowiem, że takie książki napisane są z uwzględnieniem potrzeb najmłodszych czytelników, dlatego też stanowią doskonałe wsparcie dla nauki liter, jaką dziecko rozpocznie w przedszkolu. Dzięki odpowiednio dobranej książce nauka tej ważnej i potrzebnej umiejętności będzie dla dziecka o wiele łatwiejsza. Jeżeli zatem interesuje nas naprawdę godny uwagi elementarz do nauki czytania, który jest przejrzysty i przyjemny w odbiorze to z całą pewnością powinniśmy rozważyć zakup „Elementarza współczesnego” z serii „Czytam sobie”. To waśnie przy pomocy tej książki będziemy mogli zacząć z naszą pociechą bezstresową naukę czytania pierwszych liter, wyrazów i zdań. Elementarz ten dostępny jest w sprawdzonej od pokoleń formie, dlatego nauka z tej książki przynosi naprawdę dobre efekty.

Materiał Partnera