Mycie zębów u dzieci i niemowląt. Jak powinno prawidłowo wyglądać?

Pojawianie się pierwszego zęba jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka. To też moment, w którym należy rozpocząć mycie zębów u niemowlęcia. Dbałość o higienę jamy ustnej we wczesnym okresie jego życia to najlepszy sposób zapobiegania próchnicy i wyrobienia w dziecku prawidłowych nawyków higienicznych. To, czego Twoje dziecko nauczy się w dzieciństwie, w dorosłości przełoży się na zdrowy, piękny uśmiech. Zobacz, jak wybrać akcesoria do mycia zębów dla dzieci i jak skutecznie namówić dziecko do mycia zębów.
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
Aby zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojego malucha, nie musisz czekać, aż pojawi się jego pierwszy ząb. Profilaktykę próchnicy i chorób dziąseł powinno zacząć się już w pierwszych dniach życia dziecka. Aby pozbyć się bakterii i resztek pokarmu, wystarczy regularnie przecierać dziąsła zwilżonym letnią wodą wacikiem lub silikonową nakładką na palec.
Szczotkowanie zębów u dziecka rozpocznij tuż po wyrżnięciu się pierwszego zęba, czyli mniej więcej w 6. miesiącu życia. Czynność tę powtarzaj najlepiej dwa razy dziennie, obowiązkowo przed snem. Nie przerywaj szczotkowania, gdy zaczną wyrzynać się kolejne ząbki. Delikatne szczotkowanie nie tylko nie zaszkodzi, ale może też pomóc – masowanie dziąseł miękką szczoteczką do zębów dla niemowląt złagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane z ząbkowaniem.
Mycie zębów u niemowląt – najważniejsza jest regularność i właściwa szczoteczka
Regularne mycie zębów niemowlaka sprawi, że dziecko przyzwyczai się do szczotkowania i będzie traktować je jako stały punkt swojego dnia. W przyszłości nie tylko chętniej sięgnie po szczoteczkę, ale też spokojniej zniesie wizytę u dentysty.
Aby Twoje wysiłki nie poszły na marne, musisz zadbać o to, by mycie zębów było dla dziecka komfortowe i przyjemne. Pomogą Ci w tym rozsądnie wybrane produkty do higieny jamy ustnej – takie jak opracowana z myślą o potrzebach higienicznych najmłodszych linia produktów dla dzieci Sunstar GUM®.
Szczoteczki do mycia zębów dla niemowląt i starszych dzieci z tej linii są przystosowane zarówno do uwarunkowań anatomicznych jamy ustnej dzieci, jak i ich sprawności manualnej. Wyróżniają się trzema elementami:
- małą, obłą główką, która bez problemu zmieści się w buzi dziecka i umożliwi dotarcie do wszystkich zakamarków jamy ustnej;
- wygodną rączką ułatwiającą manewrowanie szczoteczką (zarówno w modelu dla niemowląt, jak i w tym umożliwiającym dziecku samodzielne szczotkowanie);
- miękkim i niezwykle delikatnym włosiem, które nie niszczy szkliwa zębów i nie podrażnia dziąseł.
Model GUM® KIDS dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat wyposażony jest dodatkowo w przyssawkę, która umożliwia pionowe przechowywanie szczoteczki oraz kolorowe włosie wskazujące dzieciom, jakiej ilości pasty użyć. Z takimi akcesoriami mycie zębów niemowląt i starszaków jest zdecydowanie łatwiejsze.

Wybierz dobrą pastę i płyn do płukania zębów dla dzieci
Właściwa pasta do zębów dla dzieci to dodatkowa ochrona przeciwpróchnicza. Skuteczne specyfiki – je również znajdziesz w ofercie GUM® KIDS – działają na kilku płaszczyznach:
- dokładnie usuwają płytkę nazębną;
- są delikatne dla nie całkiem ukształtowanego szkliwa zębów mlecznych oraz dziąseł;
- wspierają mineralizację szkliwa dzięki połączeniu odpowiedniej dla dzieci dawki fluoru (500 ppm) oraz izomaltu.
Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą używać również łagodnego, bezalkoholowego płynu do płukania ust dla dzieci. Zapobiega on gromadzeniu się płytki bakteryjnej i zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Wzbogacony jest wyciągiem z rumianku, który pielęgnuje dziąsła i błonę śluzową jamy ustnej.
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Co zrobić, gdy pomimo Twoich starań dziecko nie chce myć zębów? Przede wszystkim pamiętaj, że maluch szybko porzuci czynność, która jest dla niego bolesna lub nudna. Postaraj się więc w możliwie największym stopniu uprzyjemnić mu codzienną rutynę pielęgnacyjną. Wybierz dla niego:
- szczoteczkę, która umożliwia mu pewny chwyt i ułatwia manewrowanie;
- produkty dopasowane stylistycznie i kolorystycznie do dziecięcych zainteresowań;
- smakowe środki higieniczne – często to właśnie nieprzyjemny lub zbyt agresywny smak pasty do zębów dla dzieci jest główną przyczyną niechęci do mycia zębów.
Jeśli to nie wystarczy, by zachęcić dziecko do szczotkowania, jako karty przetargowej w negocjacjach możesz użyć małej nagrody za dokładne umycie zębów. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że dziecko przejmuje Twoje nawyki. Dbaj więc o zęby razem z nim i uczyń ze szczotkowania rodzinny rytuał. Takie postępowanie wyjdzie na zdrowie (i to dosłownie!) każdemu z was!
Materiał zewnętrzny