Brak komentarzy

8 najlepszych pomysłów na prezenty pod choinkę dla dzieci

Już niebawem rozpocznie się wielkie odliczanie do najpiękniejszych świąt w roku. Na ulicach pojawią się światełka, a dzieci zaczną z niecierpliwością wyczekiwać nadejścia tego pełnego rodzinnego ciepła czasu, śniąc o wspaniałych upominkach, które znajdą pod choinką. Chcesz spełnić ich marzenia? Sprawdź, jakie prezenty dla dzieci zawsze będą trafione!

Niemowlę

Jeśli szukasz prezentów dla członka rodziny, który nie ukończył jeszcze 12. miesiąca życia, rozejrzyj się za zabawkami sensorycznymi. Okres niemowlęctwa to czas niezwykle intensywnego rozwoju i początek procesów integracji sensorycznej, czyli nabywania umiejętności rozpoznawania i interpretowania bodźców z otoczenia. Każda nowa sytuacja, w której znajdzie się maluszek, wzbogaca jego wiedzę o świecie. Dlatego też zabawki dla niemowląt są tworzone w taki sposób, by możliwie jak najskuteczniej wspierać ich rozwój.

Przytulanka

Przytulanki dla niemowlaków przybierają różne formy – mogą to być klasyczne pluszaki, ale także szeleszczące szmatki lub książeczki sensoryczne z kolorowymi tasiemkami do ciągnięcia i gryzienia czy też supełkami do chwytania. Są szyte z materiałów o różnych fakturach, które wspierają rozwój zmysłu dotyku oraz pomagają ćwiczyć sprawność paluszków dziecka.

Na prezent dla noworodka doskonała będzie szumiąca ośmiorniczka. Jej kontrastowa kolorystyka jest przyjazna dla wzroku maluszka, a delikatne dźwięki, które emituje, przypominają odgłosy z brzucha mamy. Także macki przywodzą wspomnienia z życia płodowego – noworodek może bawić się nimi, tak jak wcześniej robił to pępowiną. To daje mu poczucie bezpieczeństwa i uspokaja.

Grzechotka

Dla maluszków, które potrafią już skupiać wzrok i zaczynają się interesować otoczeniem, zwracające uwagę grzechotki będą odpowiednim prezentem. Niemowlę może obserwować zabawkę, którą rodzice potrząsają. Jeśli zostanie powieszona na szczebelkach łóżeczka, dziecko będzie wyciągać do niej rączki i próbować łapać. Taka zabawa świetnie rozwija nie tylko oczy i uszy, ale również ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz siłę chwytu.

 

Wyprawka

A może praktyczny prezent? Każdy rodzic wie, że przy niemowlęciu nigdy dość ubranek, bucików i kocyków. Jeśli chcesz obdarować malucha i sprawić przyjemność świeżo upieczonym rodzicom, postaw na komplety do wózka z miękkiego polaru minky albo otulacz z bezpiecznej dla skóry bobasa przędzy bambusowej. Materiały mają piękne wzory, dzięki czemu są nie tylko funkcjonalne, ale również cieszą oko.

 

Roczek

Zabawki do pchania

Dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia, przestaje być niemowlęciem. Samodzielnie wstaje i próbuje stawiać pierwsze kroki. Coraz szybciej się uczy, intensywnie rozwija dużą motorykę. Dlatego doskonałym prezentem dla dziecka między 12. a 24. miesiącem życia są różnego rodzaju chodziki i pchacze, które ułatwią i umilą mu naukę chodzenia. Jeśli już samodzielnie chodzi, z pewnością zainteresuje się drewnianymi zwierzątkami do pchania lub ciągnięcia, które może „wyprowadzać na spacer”. Takie zabawki w klasycznym stylu niejednemu rodzicowi, a nawet dziadkowi czy babci, przywiodą na myśl własne dzieciństwo, a dzieciom dostarczą mnóstwo frajdy. Drewniane zabawki są trwałe i bezpieczne dla dzieci, w dodatku, dzięki swojej estetyce, prostym formom i nieskomplikowanej mechanice działania, świetnie wpływają na rozwój kreatywności.

 

2-3 lata

Książeczki

W tym okresie do słownika dziecka trafia coraz więcej słów. Warto wspierać ten proces poprzez wspólne czytanie! Pięknie ilustrowane książeczki będą świetnym prezentem, który w dodatku pomoże zacieśniać więź między dzieckiem a rodzicami. Choć maluch sam nie potrafi jeszcze czytać, chętnie słucha opowieści, a także ogląda obrazki, poznając przy tym nazwy przedstawionych na nim przedmiotów i postaci. Współczesny rynek wydawniczy oferuje mnóstwo książeczek edukacyjnych, które w przemyślany sposób poszerzają wiedzę dzieci o świecie, a te dla dwulatków mają twarde strony, aby dziecko mogło samo je obracać.

Układanki

Dwu- i trzylatek intensywnie ćwiczy motorykę małą. Klocki, sortery i puzzle pozwalają ćwiczyć precyzję i małą motorykę. Wspierają też koordynację oko-ręka, rozwijają myślenie logiczne i pomagają dziecku obserwować działanie ciągu przyczynowo–skutkowego. Z pomocą klocków dziecko może poznawać kształty i kolory oraz ćwiczyć liczenie.

 

Dla przedszkolaka

Dla malucha w wieku przedszkolnym doskonałym prezentem są wszelkiego rodzaju gry i zabawki edukacyjne, zaspokające jego ciekawość świata. Dzięki nim dziecko wzbogaci swoją wiedzę i nabędzie nowych umiejętności – to wszystko podczas zabawy!

Gry zręcznościowe

Dziecko, które ukończyło 3. rok życia, chętnie ćwiczy zręczność. Potrafi już zrozumieć zasady różnych gier i współzawodniczyć z innymi. Dlatego gry, oparte o dokładność i koncentrację będą dla niego pełnym radości wyzwaniem. Łowienie magnetycznych rybek, łapanie skaczących żabek czy układanie wieży z patyczków na plecach słonia to frajda dla całej rodziny!

Zestawy kreatywne

Zestawy kreatywne to ogromne pole do popisu dla dziecięcej fantazji. Chcesz się przekonać, jakie konstrukcje da się stworzyć z piankowych klocków 3D, które można dowolnie łączyć? Albo co powstanie z rozciągliwego ludzika Oogi? Zestawy kreatywne to także komplety tematyczne do odgrywania ról, na przykład kuchnia, w której dziecko przygotuje kanapki z filcu czy torba lekarska z zabawkowymi strzykawkami.

Ciekawą propozycją dla dzieci w tym wieku są też zestawy doświadczalne, jak choćby piasek kinetyczny czy magiczna plastelina.

 

 

Wybierając prezent dla dziecka, zwróć uwagę, czy jest on dostosowany do jego wieku, a co za tym idzie, do specyficznych możliwości poznawczych. Producenci, dbając o dobro pociech, zamieszczają zwykle na opakowaniach informację o tym, dla jakiego momentu rozwoju zabawka jest dedykowana. Pamiętaj, że produkty dla najmłodszych nie powinny mieć niewielkich elementów, które wiązałyby się z ryzykiem połknięcia. Ważne jest także, aby materiały, z których zabawki zostały wykonane, były w pełni bezpieczne i nietoksyczne. Najlepiej sprawdź, czy posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Najważniejsze to nie poddać się szałowi zakupów i zachować rozsądek i krytycyzm. Dzięki temu możesz mieć pewność, że podarek, który maluch znajdzie pod choinką, sprawi mu wyłącznie radość.

 

Święta coraz bliżej. Przygotowań lepiej nie zostawiać na ostatni moment. Dlatego nie zwlekaj i już dziś wybierz upominki dla najmłodszych członków Twojej rodziny. Pomoże Ci sklep-tolek, oferujący akcesoria i zabawki dla dzieci w różnym wieku. Zajrzyj do nas, a potem obserwuj, jak na dziecięcych twarzach pojawia się uśmiech!