Brak komentarzy

Jak nauczyciel powinien przygotować się do nauczania zdalnego? Poznajcie też częste błędy, które popełniacie, choćby nieświadomie!

Z powodu pandemii koronawirusa wprowadzone zostało nauczanie online. Cóż już jedno podejście do tego sposobu nauczania było i efekty tego były kiepskie. Jednak aktualna sytuacja epidemiologiczna wymaga, aby taka forma lekcji została utrzymana i na razie nic nie wskazuje na to, aby to miało się zmienić. Zatem każdy nauczyciel powinien przygotować się do nauczania zdalnego, bo czasem popełnia błędy, których można uniknąć, ale nie zawsze popełniane są świadomie.

Najważniejsze jest poważne podejście

Nietrudno odnieść wrażenie, że dzieciaki nauczania zdalnego nie traktują poważnie, w końcu nie tylko w nim nie uczestniczą, ale i jakoś niespecjalnie przygotowują się do zajęć. Ale trzeba przyznać, że przykład idzie z góry. Aby wymagać od dzieci poważnego traktowania nauki zdalnej to samemu trzeba tak ją traktować. Wielu nauczycieli raczej uważa taką formę nauki jako coś niepoważnego i zapewne sporo w tym racji, jednak sytuacja wygląda jak wygląda i przez najbliższe miesiące zapewne nic się nie zmieni. Zatem nie pozostaje nic innego jak zakasać rękawy i ostro wziąć się do pracy, bo przecież uczniowie mają już duże zaległości.

Wymagania mają znaczenie

Nauczanie zdalne w szkole jest trudne i nikt temu nie zaprzecza, ale trzeba też pamiętać, że sytuacja nauczycieli i tak nie jest zła, wszak mają pracę i dostają wynagrodzenie za swoją pracę, nawet jeżeli ich podejście jest takie, a nie inne. W przeciwieństwie do wielu osób, które pracę straciły, ich sytuacja jest dobra. Owszem muszą przygotowywać się do zajęć, ale nie oni pierwsi i nie ostatni mają zmieniony styl pracy. Zatem czas wziąć odpowiedzialność za swoją pracę. A więc należy też zacząć wymagać od uczniów i wymagania powinny dotyczyć obecności, odrabiania zadań oraz przygotowania do zajęć. Dzieciaki mają już wystarczająco duże zaległości, zatem większe już nie powinny być. Tutaj nie można iść na żadne kompromisy, a więc tolerować, że dziecko nie może uczestniczyć w lekcjach. Jeżeli nie uczestniczy, to musi mieć ważny powód, czyli musi mieć usprawiedliwienie od rodziców. Zadania, zadania i jeszcze raz zadania – czyli uczniowie mają nie tylko uczestniczyć w zajęciach, lecz także być przepytywani, a na końcu należy zadawać prace domowe. Tylko tak można mieć wpływ na ewentualne postępy.

Sprawdziany online

Wiadomo, że czasem rodzice mają większe ambicje niż dzieci i potrafią za nich rozwiązywać zadania. Na szczęście na tym etapie można to kontrolować, czyli można przeprowadzać normalne testy, a przy tym obserwować dzieci czy nie ściągają bądź czy, co gorsza, rodzice za nich nie odpowiadają. Sprawdziany najlepiej, aby miały formę testów bądź rozprawek. Również tutaj czas ma znaczenie i należy ustalać limity.

Jak prowadzić zajęcia?

To pytanie jest proste i trudne zarazem, bo odpowiedź może kryć się w jednym słowie, czyli „na poważnie”. Pod tym słowem kryje się naprawdę sporo, bo przygotowanie, odpowiedzialność, wymagania, wiedza, pomoce naukowe. Pamiętajcie, że pewnie za kilka miesięcy sytuacja się unormuje i dzieciaki wrócą do szkolnych ławek, a wtedy nie będzie czasu na nadrabianie zaległości i sprawdzanie postępów, czyli będziecie dalej prowadzić lekcje. Jeżeli więc zależy Wam na dobru uczniów, to czeka Was trochę pracy, bo nie wystarczy już tylko prowadzić zajęć i omawiać dane zagadnienie, lecz trzeba także pamiętać o nagrywaniu lekcji, ale i nakazaniu dzieciom robienia notatek, bo poprzez ich robienie także się uczą. Oczywiście to nadal nie koniec, bo czeka Was przygotowywanie zagadnień, które dzieci powinny znać i sprawdzanie, czy owe postępy osiągają.

Na samym końcu przypominamy, że dobre łącze internetowe także jest bardzo ważne. A więc nie można pozwolić sobie na przerwy w dostawie Internetu czy buforowanie. Do tego dobra kamerka, która pokazuje wyraźnie obraz, co także pozwala na łatwiejsze uczenie się. Przyda się też dobry system słuchawkowy oraz spora dawka cierpliwości dla uczniów, którzy często takiej formy nauczania nie traktują należycie poważnie. Ale tutaj dużą rolę odgrywa Wasze podejście oraz podejście rodziców, które musi być poważne i w tym przypadku kompromisy nie istnieją, bo i tak na dzień dzisiejszy dzieciaki mają duże zaległości.