Brak komentarzy

Na czym polega psychoterapia?

Zmieniające się szybko środowisko odciska swoje piętno na tempie naszego życia. Wywołuje dolegliwe sytuacje wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie przystosować się do coraz to i nowych wymogów współczesnej egzystencji. Pojawiają się problemy emocjonalne, z którymi staramy się sobie radzić samodzielnie lub przy wsparciu bliskich. Nie zawsze się to udaje. Pamiętajmy jednak, że z problemem nie pozostajemy sami. Korzystajmy z pomocy specjalistów. Osób, które dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu mogą wskazać nam ścieżkę wyjścia z impasu. Psychoterapeuci, stają się coraz bardziej potrzebni. Ich rola nie sprowadza się jednak ‘tylko’ do pomocy osobom z problemami emocjonalnymi.

Poza pomocą osobom z trudnościami wynikającymi z osobistych i międzyludzkich problemów terapeuci asystują w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz wsparciu w trudnych sytuacjach życiowych. Psychoterapia bywa również nieoceniona w procesie wspomagania rozwoju osobowości i doskonalenia się.

Tak więc psychoterapia jest metodą leczenia i wspomagania rozwoju polegającą na intencjonalnym oddziaływaniu na psychikę człowieka za pomocą technik i narzędzi psychologicznych. Kontakt pomiędzy osobą poddawaną psychoterapii, a terapeutą opiera się na zasadach właściwych danej metodzie terapeutycznej. Podejmowane zaś działania terapeutyczne mają na celu wsparcie i wspomaganie zmiany psychicznej. Należy pamiętać, iż psychoterapia nie jest zamkniętym kanonem działań realizowanych niezależnie od przypadku. Wielość metod sprawia, iż korzystając z sesji psychoterapii u różnych terapeutów możemy spotkać się z zupełnie odmiennym podejściem.

Psychoterapię warto rozważyć, gdy dostrzegamy, że napotykane przez nas wyzwania życiowe przerastają nas i nie jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić. Nie bójmy się i nie wstydźmy kontaktu z psychoterapią i terapeutami. Miejmy jednak w głowie, że psychoterapia jest daleko innym środkiem pomocy niż wizyta u dentysty.

Sesja z terapeutą ma w założeniu pomóc uświadomić sobie, z czego wynikają aktualne problemy. Daje możliwość analizy i zdefiniowania powtarzających się schematów naszego postępowania oraz rozważenia, czy chcemy je zmienić. Psychoterapia zatem pomaga nam zrozumieć siebie.

Pozwala dostrzec i wyznaczyć optymalny kierunek zmian i sposób w jaki postępować będziemy z potencjalnymi przeciwnościami. Zrozumienie naszych dotychczasowych zachowań w konkretnych sytuacjach daje bezcenny materiał do przemyślenia reakcji na przyszłość. To z kolei pozwala na przekroczenie tych wszystkich barier, które dotychczas nam przeszkadzały.

Ze wsparciem terapeuty jesteśmy w stanie nie tylko zastanowić się nad sobą, ale również wypróbować te zachowania, którymi chcielibyśmy zastąpić dotychczasowe. Eksperymentowanie z nowymi zachowaniami jest ważną częścią terapii, bez której nie przełoży się ona na zmiany w życiu.

Jak więc widzimy psychoterapia pozwala zbadać i rozpoznać nasze przeżycia, obawy ale i wpływ na pojawiające się w życiu wyzwania. Analiza zdarzeń i naszych reakcji na nie umożliwia spojrzenie na siebie i środowisko z zupełnie innej perspektywy. To z kolei daje szansę na odnalezienie właściwych ścieżek, którymi dążyć będziemy do celu i oddziaływania na rzeczywistość.