Dla kogo najlepsza jest konsultacja lekarska online?

Dla kogo najlepsza jest konsultacja lekarska online?

Tradycyjna konsultacja lekarska polega na tym, że pacjent umawia się na wizytę w gabinecie lekarskim. Przychodzi w umówionym terminie do danego lekarza. Stan epidemii w Polsce utrudnił funkcjonowanie wielu placówek służby zdrowia. Okazało się, że metoda taka jak telekonsultacja lub konsultacja lekarska online pozwalała na korzystanie z pomocy lekarskiej bez konieczności wychodzenia z domu. W czasie konsultacji online lekarz może wystawić pacjentowi e-receptę i zwolnienie lekarskie. Dowiedz się, dla kogo zalecane są konsultacje online i dlaczego warto z nich korzystać. 

1. Dla kogo lekarz online?

2. Jakie zalety ma konsultacja lekarska online?

3. Kiedy konsultacje online są szczególnie istotne?

Konsultacja lekarska online cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Przede wszystkim jest to najlepszy sposób na szybki kontakt z lekarzem przy pogorszeniu stanu zdrowia. Lekarz online przeprowadzi szczegółowy wywiad. Może dać skierowanie na badania laboratoryjne lub zlecić dodatkowe badania (na przykład USG brzucha, pomiar ciśnienia tętniczego krwi). . Może chcieć zapoznać się z historią medyczną pacjenta. Może skierować pacjenta na przykład do lekarza specjalisty lub do szpitala (to może mieć miejsce przy ostrym stanie chorobowym, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia życia). W czasie konsultacji konieczne jest szczere udzielanie odpowiedzi na zadawane przez lekarza pytania. E-recepta jest wydawana na podstawie informacji zgromadzonych w czasie wywiadu lekarskiego. 

Dla kogo lekarz online?

Konsultacja online to wyjątkowo komfortowy sposób kontaktowania się z lekarzem dla osób zapracowanych i zabieganych, osób niepełnosprawnych, a także dla pacjentów, którzy boją się zakażenia w sezonie grypowym lub w czasie kolejnej fali COVID-19. Pacjent w ogóle nie marnuje czasu na żadne przejazdy czy próbę umawiania się na wizytę przez telefon. Może umówić się na teleporadę za pomocą formularza. Czas oczekiwania to kilka — kilkanaście minut. Nie ma więc szybszej pomocy medycznej niż e-konsultacja

Jakie zalety ma konsultacja lekarska online?

Dla wielu osób ta innowacyjna metoda oznacza oszczędność czasu. Przykładowo próba dodzwonienia się do placówki medycznej może być nieskuteczna. Termin do lekarza specjalisty w tradycyjnej placówce może być dość długi. Telemedycyna oznacza łatwy dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy wszystkich specjalności. Co więcej, jeśli pacjent źle się czuje, to powinien otrzymać pomoc lekarską od razu. Brak rozpoczęcia leczenia w odpowiednim czasie jedynie może pogorszyć stan zdrowia. W wielu przypadkach bardzo ważna jest recepta online, którą można zrealizować zaraz po konsultacji medycznej. Przepisane leki można wykupić w pobliskiej aptece. Jeśli jest więcej opakowań danego leku, to zazwyczaj pierwsze opakowanie należy zrealizować w aptece w ciągu miesiąca, a kolejne można odebrać w ciągu roku. Przy czym taką receptę można wykupić wówczas w jednej aptece. 

Kiedy konsultacje online są szczególnie istotne?

Pacjenci preferują kontaktować się z lekarzem przez internet lub telefon w sytuacjach takich jak:

  • Konieczność przepisania leków stale przyjmowanych. E-recepta pojawia się od razu. 
  • Problem z umówieniem wizyty w placówce służby zdrowia działającej w ramach NFZ lub komercyjnie. 
  • Sezon urlopowy (czyli brak zastępstwa lub utrudniony dostęp do lekarza danej specjalizacji).
  • Problem z zapisaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.
  • Stan epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego.
  • Sezon grypowy.
  • Problem z dojazdem.
  • Problem z mobilnością pacjenta (na przykład pacjent jest po złamaniu kończyny dolnej).

Materiał zewnętrzny