Czy psy wyczuwają ciążę?

Czy psy wyczuwają ciążę?

Porozmawiaj z miłośnikiem psów, a prawdopodobnie usłyszysz o tym, jak niesamowity jest ich zwierzak. Porozmawiaj z miłośnikiem psów o ciąży, a możesz usłyszeć historie o tym, że ich pies jest opiekuńczy, kochający lub w inny sposób pokazuje, że wie, że jego pani jest w ciąży.

Nie ma wątpliwości, że psy są niezwykle spostrzegawcze – być może nawet bardziej niż ludzie zdają sobie z tego sprawę. Jeśli więc masz bardzo spostrzegawczego psa, możesz się zastanawiać, czy jest on w stanie wyczuć, że jesteś w ciąży.

Z medycznego punktu widzenia, psy z pewnością potrafią wykryć kilka dość niezwykłych rzeczy. Badania potwierdzają zdolność wyszkolonych psów do:

  • wykrywania raka prostaty poprzez wąchanie próbek ludzkiego moczu
  • wykrywać niski i wysoki poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą dzięki niewielkiej, niezauważalnej dla człowieka zmianie zapachu
  • wykryć narkolepsję dzięki zmianie zapachu potu

Czy pies może wyczuć zmiany w poziomie hormonów?

Wzrost poziomu hormonów jest normalną, zdrową częścią ciąży – a także jest konieczny.

Weźmy na przykład ludzki hormon gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest on produkowany tylko podczas ciąży, a jego zadaniem jest odżywianie zapłodnionego jajeczka.

Inne hormony, których poziom wzrasta podczas ciąży, to m.in:

  • laktogen łożyska ludzkiego, który dostarcza dziecku składników odżywczych i przygotowuje gruczoły mleczne do karmienia piersią
  • estrogen, który przyczynia się do zdrowej ciąży
  • progesteron, który zagęszcza wyściółkę macicy w przygotowaniu do implantacji komórki jajowej i pomaga utrzymać ciążę przez cały czas jej trwania
  • relaksyna, która rozluźnia obszar wokół kości miednicy w przygotowaniu do porodu
  • prolaktyna, która przygotowuje twoje piersi do laktacji
  • oksytocyna, która pomaga rozciągnąć szyjkę macicy i pozwala sutkom produkować mleko.

Zmiany hormonalne zachodzą w ciągu 9 miesięcy. W tym czasie teoretycznie możliwe jest, że zmiany te spowodują zmianę Twojego naturalnego zapachu ciała, który Twój pies może wyczuć.

Według doniesień psy potrafią wyczuwać zapach od 1 000 do 10 000 razy lepiej niż ludzie! Uważa się również, że psy mają ponad 220 milionów receptorów węchowych w jamie nosowej, w porównaniu do około 5 milionów u ludzi.

Tak więc, choć Twój pies może nie zdawać sobie sprawy, że jesteś w ciąży, zmiana Twojego zapachu może skłonić go do zwrócenia na Ciebie większej – lub innej – uwagi niż zwykle.

Żeby było jasne, nie ma na to żadnych dowodów. Ale biorąc pod uwagę zmysł węchu psa, jest to prawdopodobne wyjaśnienie.

A co z innymi zmianami wywołanymi przez hormony?

Oprócz zmiany zapachu ciała, zmiana hormonów wywołuje inne zmiany, które mogą być zauważone przez niektóre psy.

Psy są również spostrzegawcze w stosunku do stanu fizycznego i emocjonalnego swoich właścicieli. Dlatego w zależności od tego, jak długo masz psa, może on być w stanie odczytać Twój nastrój.

Przypomnij sobie swój ostatni zły dzień. Czy Twój pies zainicjował więcej czasu na przytulanie, aby Cię rozweselić? Jeśli tak, Twój pies może reagować podobnie, gdy jesteś w ciąży.

Ciąża zmienia twoje nawyki. Możesz wychodzić na poranne spacery nieco później lub częściej się kłaść. Jeśli Twój pies wyczuje, że nie czujesz się dobrze, może trzymać się blisko Ciebie i czuć, że coś jest inaczej.

Zmęczenie i nastroje mogą się nasilać wraz ze wzrostem poziomu estrogenu i progesteronu. Może to również skutkować mniejszą liczbą spacerów z psem lub wolniejszym tempem chodzenia. A jeśli jesteś bardziej drażliwa, Twój pies może dostawać więcej reprymend.

To wszystko rzeczy, które mogą sprawić, że Twój pies będzie się zastanawiał: Co tu się dzieje?

Czy pies może usłyszeć bicie serca płodu?

Chociaż nie ma na to dowodów, jest to z pewnością możliwe.

Słyszenie bicia serca dziecka staje się łatwiejsze w miarę postępu ciąży. W pewnym momencie możliwe jest nawet usłyszenie bicia serca dziecka bez użycia Dopplera płodowego – możesz użyć stetoskopu, specjalnych wkładek dousznych lub nawet poprosić partnera, aby usłyszał bicie serca przykładając ucho do Twojego brzucha.

Jak Twój pies może zareagować na ciążę?

Jeśli Twój pies wyczuje ciążę, prawdopodobnie zauważysz zmianę w jego zachowaniu. Psy różnią się od siebie, więc ich reakcje również mogą się różnić.

Niektóre psy stają się bardziej opiekuńcze w stosunku do swoich właścicieli podczas ciąży i będą trzymać się blisko Ciebie. W miarę jak Twój brzuszek będzie rósł, ten ochronny zapał może się nawet zwiększyć.

Ale podczas gdy niektóre psy dobrze przystosowują się do tej zmiany, inne mają z tym trudności. Nie zdziw się więc, jeśli Twój pies stanie się bardziej buntowniczy lub zacznie robić rzeczy nietypowe, takie jak oddawanie moczu w domu lub gryzienie przedmiotów. Może to wynikać z tego, że nie jest zadowolony z niektórych zmian, o których wspomnieliśmy: wolniejsze lub rzadsze spacery, mniej uwagi – jednym słowem jest zazdrosny.

Daj mu trochę czasu – dostosuje się do zmian. W międzyczasie daj mu trochę więcej miłości i otuchy, kiedy tylko będziesz miała okazję.