Jaki kokon niemowlęcy wybrać? Sprawdzamy rodzaj, krój i materiał
Kokon niemowlęcy to jedno z akcesoriów, które w ostatnich latach zyskało sporą popularność. Nic w tym dziwnego. Jest to bowiem praktyczne i wygodne akcesorium, które ułatwia opiekę nad maluszkiem. Stosowany może być on od pierwszych dni życia. Często jest więc jednym z elementów wyprawki dla noworodka. Aby jednak maluszkowi zapewniał wygodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo, musi spełniać pewne warunki. Jakie? Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując kokon niemowlęcy.
Kokon niemowlęcy – test materiału
Akcesoria dla niemowląt szyte są z różnych materiałów. Niestety nie wszystkie są bezpieczne dla wrażliwej i delikatnej skóry malucha. Takie są tylko te certyfikowane znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX®. Gwarantuje on, że tkanina wolna jest od wszelkich niebezpiecznych substancji i zanieczyszczeń.
Wybierając kokon niemowlęcy, warto też sprawdzić, czy materiał jest przyjemny w dotyku, miękki i delikatny. Takie właściwości ma m.in. 100% bawełna – wykorzystywana przez markę Jukki. Jest ona przyjemna w dotyku i niezwykle otulająca. Dodatkowo posiada szereg praktycznych właściwości (takich jak np. antyalergiczność, termoizolacyjność, przewiewność oraz łatwość w utrzymaniu w czystości).
Mówiąc o materiale wykonania kokonu niemowlęcego, nie można też zapomnieć o tym, co znajduje się w jego środku. Jest to równie ważne jak jakość zewnętrznej tkaniny. Najlepsze kokony to te wypełnione kulką silikonową, która jest elastyczna, a jednocześnie nie zbija się i nie odkształca. Wypełnienie podobnie jak zewnętrzny materiał powinno być oddychające i antyalergiczne.
Kokon niemowlęcy – test kroju
Popularność kokonów niemowlęcych sprawiła, że na rynku znalazło się wiele akcesoriów o różnym kroju. Jaki będzie najlepszy dla dziecka? Dobrym wyborem będzie ten zapewniający 100% bezpieczeństwa. Niemowlę powinno mieć w kokonie wystarczającą ilość miejsca, by leżeć wygodnie. Ważne jest również, aby krój kokonu zabezpieczał przed wyślizgnięciem się lub wypadnięciem z niego. Warto więc poszukać gniazdek z grubymi i wysokimi bokami – takich jakie szyje Jukki.pl. Dobrze jest też postawić na krój nieposiadający dziury, przez którą dziecko może się wyślizgnąć. Ta powinna być zszyta na całym obwodzie, albo zabezpieczona sznureczkami lub troczkami, które da się ciasno związać jak w przypadku kokonów Jukki.
Kokon niemowlęcy – test rozmiaru
Kokony niemowlęce dostępne są w różnych rozmiarach. W sklepach znaleźć można zarówno te dedykowane noworodkom, jak i modele dla starszaków. Wielu rodziców kierowanych chęcią zaoszczędzenia, od razu kupuje kokony o większym rozmiarze. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Co prawda maluch w gniazdku musi czuć się swobodnie, ale jednocześnie nie może mieć on za dużo wolnej przestrzeni. Kokon powinien bowiem otulać i tworzyć atmosferę jak w brzuchu u mamy. Ścianki nie mogą więc znajdować się zbyt daleko ciała dziecka. Ich bliskość będzie dawać poczucie bezpieczeństwa i zwiększy komfort maluszka.
Do pierwszej wyprawki warto więc wybrać kokon mniejszy i zobaczyć, czy maluch się z nim polubi – jeśli tak, w kolejnych miesiącach można go wymienić na ten o większym rozmiarze. Warto też bliżej przyjrzeć się kokonom niemowlęcym od Jukki.pl, które rosną wraz z dzieckiem.
Materiał Partnera