Jak rozwijać motorykę dużą dziecka w domu?

Jak rozwijać motorykę dużą dziecka w domu?

Dzieci z natury są ruchliwe, ale przestrzeń mieszkalna bywa ograniczona – na podwórku malec może swobodnie biegać i skakać, ale w domu? Tymczasem wystarczy odpowiednio wyposażyć pokój dziecka – przyda się m.in. drabinka pikler. Co jeszcze warto zrobić, by zachęcić malucha do ćwiczeń i jakie zabawy mu zaproponować.

Jak ćwiczyć z dziećmi w domu?

Kiedy mówimy o rozwoju motoryki dużej u dzieci, mamy na myśli przede wszystkim ruchy większych mięśni ciała: podskoki, wspinanie się, taniec… Wspaniale jest robić to wszystko na świeżym powietrzu, ale istnieje wiele zabaw i ćwiczeń, które dziecko może wykonywać we własnym pokoju. Skorzystaj z poniższych pomysłów na aktywności, które możesz zaproponować pociechom.

Kręgle

To ćwiczenie wykonuje się z zestawem do gry w kręgle, ale możesz równie dobrze użyć pustych plastikowych butelek i wsypać do nich trochę piasku lub wody, aby utrzymać je w pionie. Warto przeprowadzić zajęcia plastyczne i pomalować butelki na różne kolory. Gotowe kręgle ułóż w kształt litery V i rzucaj w nie piłkę na zmianę z dzieckiem. Wygrywa ten, komu uda się przewrócić więcej kręgli.

Tunel

Stań w niewielkiej odległości od malucha, z szeroko rozstawionymi nogami i poproś go o przetoczenie piłki przez stworzony w ten sposób tunel. W miarę praktyki możesz zacząć oddalać się od niego i zwężać tunel, zbliżając nogi do siebie i używając mniejszej piłki. Twoje nogi zastąpić może drewniana drabinka dla dziecka: zaproponuj mu trening z jej użyciem, aby ćwiczyło także podczas Twojej nieobecności. Jest to dobra gra dla rozwoju umiejętności gry w piłkę i koordynacji ręka-oko.

Tor przeszkód

Poustawiaj krzesła i inne rekwizyty tak, by dziecko musiało włożyć wysiłek w ich ominięcie. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu pomocy do zabaw sensorycznych, takich jak dyski sensoryczne oraz kreatywnych zabawek w rodzaju muszelek Bilibo. Najlepiej, by maluch mógł stąpać wyłącznie po wytyczonej ścieżce!

Jak urządzić pokój, by sprzyjał rozwojowi motoryki dużej?

Wspaniale jest móc organizować dziecku zabawę i w niej uczestniczyć, ale rodzice nie zawsze mają na to czas i energię. Dlatego warto tak zagospodarować przestrzeń pokoju dziecięcego, by sprzyjała aktywności fizycznej. Umieść na podłodze matę piankową, która zabezpieczy przed chłodem i twardością podłogi. Postaraj się też o to, by malcowi nie brakowało akcesoriów, takich jak piłki i obręcze hula hop.

Cenną pomocą w rozwijaniu sprawności ruchowej malca jest także drabinka dla dzieckaDo pokoju nie trzeba wstawiać nawet więcej gadżetów – to tak wszechstronny i angażujący sprzęt. Pozwoli on Twojej pociesze wyładować się bez względu na pogodę. Ważne, by szczebelki były szerokie i solidne – tak jak w oryginalnej drabince Pikler.

Zabawa we wspinaczkę sprzyja rozwijaniu zwinności i równowagi. Kiedy dziecko wspina się po drabinie, staje się świadome swojego ciała i jego miejsca w przestrzeni. Drabinka pikler to narzędzie, które stymuluje umiejętności motoryczne i pewność siebie. Nie wahaj się połączyć go z innymi grami domowymi, aby podarować dziecku jeszcze więcej zabawy!

Materiał Partnera