Wózek dla bliźniaków – jak wybrać?

Wózek dla bliźniaków – jak wybrać?

Wybór odpowiedniego wózka dla niemowlaka nie jest zadaniem łatwym, a rodzicom towarzyszy zwykle wiele pytań i wątpliwości. Zadanie staje się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy interesują cię wózki dziecięce bliźniacze. Podstawowym problemem w tego typu modelach są ich znaczne gabaryty. Nie oznacza to jednak, że pierwszy pojazd twoich pociech musi być nieporęczny i trudny w prowadzeniu. Podpowiadamy, na czym skupić się, kupując wózek bliźniaczy spacerowy.

1. Jaki wózek bliźniaczy wybrać? Kryteria

2. Konstrukcja wózka

3. Codzienne użytkowanie, czyli co jeszcze wziąć pod uwagę?

Niezależnie od tego, czy przeglądasz wózki typu gondole czy foteliki samochodowe, łatwo dostrzec, jak zróżnicowany jest asortyment tworzony z myślą o najmłodszych. Wózki dziecięce bliźniacze nie są od tej reguły wyjątkiem. Na szczęście istnieją także całkiem obiektywne kryteria ułatwiające dokonanie wyboru.

Jaki wózek bliźniaczy wybrać? Kryteria

Wózek podwójny staje się niezbędny nie tylko po narodzinach bliźniąt, ale również wtedy, gdy twoje dzieci dzieli niewielka różnica wieku, a starsze niekoniecznie maszeruje sprawnie przez cały pobyt poza domem. Prowadzenie dwóch wózków jest nie tylko niewygodne, ale również niebezpieczne. Dobrze dobrane wózki dziecięce bliźniacze gwarantują natomiast komfort i sprawiają, że spacery stają się przyjemniejsze.

Jaki powinien być najlepszy wózek bliźniaczy? Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • konstrukcję wózka – do wyboru masz wózki z siedziskami ustawionymi obok siebie lub gęsiego,
  • wielkość wózka,
  • rodzaj kół,
  • możliwość złożenia.

Oczywiście, różne wózki bliźniacze odpowiadają na różne potrzeby, dlatego wiele zależy od twoich preferencji i stylu życia.

Konstrukcja wózka

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepsze są wózki bliźniacze równoległe, w których gondole lub siedziska są usytuowane obok siebie, czy tzw. tandemy, określane mianem wózków typu jeden za drugim. Każdy model ma swoje zalety i wady, a więc zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Wózki równoległe są zdecydowanie bardziej zwrotne, łatwiejsze w prowadzeniu i stabilniejsze. Bez kłopotu pokonasz w nich piaszczysty teren czy wysokie krawężniki. Może jednak zdarzyć się, że nie przejedziesz swobodnie przez każde drzwi i przejście ze względu na znaczną szerokość całej konstrukcji. Siłą rzeczy dzieci mają w takim modelu mniej miejsca, a dodatkowo mogą przeszkadzać sobie nawzajem. Dla wielu rodziców atutem jest jednak równy dostęp do dwójki dzieci.

Wózek typu „jeden za drugim” daje twoim pociechom więcej miejsca w gondoli lub siedzisku, a całkowita szerokość spacerówki nie przekracza szerokości tradycyjnego wózka. Na pewno zmieści się więc w drzwiach. Ze względu na swoją długość jest jednak mniej zwrotny i trudniejszy wprowadzeniu, a stabilny stelaż i skrętne przednie koła to absolutny must have. Dodatkową zaletą niektórych modeli jest możliwość dopasowania ustawień siedzisk.

Codzienne użytkowanie, czyli co jeszcze wziąć pod uwagę?

Solidna podwójna spacerówka powinna spełniać szereg dodatkowych kryteriów. Jeszcze przed zakupem dokładnie zweryfikuj nie tylko szerokość i długość ramy, ale również rozmiary samej gondoli, możliwość modyfikowania ustawień, wysokość kół. Ważna jest także waga całego wózka, a zwłaszcza stelaża. To wszystko jest istotne, gdy planujesz wnosić elementy do mieszkania lub przewozić je samochodem.

Wózki bliźniacze, mimo swoich gabarytów, powinny rozkładać się szybko i sprawnie, zwłaszcza, że dwójka dzieci błyskawicznie może zacząć się nudzić. Sprawdź zatem mechanizm i ustal, czy nie będzie on sprawiał ci trudności. Sprawdź także, czy koła są duże, amortyzowane, a rączka ruchoma. To wszystko ułatwi codzienne wyprawy poza domem.