Akwarium dla dzieci – jak wybrać rośliny i ryby?

Akwarium dla dzieci – jak wybrać rośliny i ryby?

Prawie każde dziecko w pewnym momencie swojego życia marzy o własnym zwierzaku. Większość ma na myśli psa lub kota, z którym będzie się można bawić, ale często ze względu na ilość obowiązków związanych z posiadaniem zwierzęcia lub na ograniczony metraż rodzice proponują zakup akwarium. Czy akwarium dla dzieci to rzeczywiście dobry pomysł? Tak, jeżeli ma to być sposób na codzienny kontakt z fauną i florą, naukę odpowiedzialności oraz cierpliwości. Jak wybrać rośliny i ryby do dziecięcego akwarium?

Akwarystyka to hobby, które można rozwijać od najmłodszych lat. Pierwsze akwarium budzi ogromne emocje, zwłaszcza, gdy rodzice angażują dzieci w jego tworzenie, a później w opiekę nad roślinami i zwierzętami. Już kilkuletnie maluchy mogą pomagać rodzicom przy aranżowaniu zbiornika i karmieniu rybek, zaś starsze dzieci przy czyszczeniu szyb i filtra czy przycinaniu roślin itp. W ten sposób nauczą się odpowiedzialności, wrażliwości, zrozumieją, że zwierzęta wymagają ciągłej opieki, a przy tym poznają podwodny świat. Taka nauka przez zabawę to prawdziwa przygoda. Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakładaniu akwarium dla dzieci?

Co trzeba wiedzieć na początek?

Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć, na jakiej wielkości zbiornik możemy sobie pozwolić. Wbrew pozorom te najmniejsze akwaria są trudniejsze do utrzymania niż zbiorniki o pojemności 100 l i więcej. Dlaczego? Łatwiej dochodzi w nich do zanieczyszczenia wody wymuszającego jej wymianę i czyszczenie akwarium, a przy tym na niewielkiej przestrzeni trudniej jest rozmieścić niezbędny sprzęt. W związku z tym zbiornik o pojemności 50 l to minimum, chociaż najlepiej zainwestować w 100 l, jeżeli ma się na niego miejsce.

Gdy już podjęło się decyzję co do wielkości akwarium, należy dobrać odpowiednie oświetlenie – generujące od 0,6 W do 0,8 W na 1l wody, filtr z napowietrzaczem oraz grzałkę.

sklep akwarystyczny

Szukasz akcesoriów w dobrych cenach? Sprawdź sklep akwarystyczny z szeroką ofertą: https://trzmiel.com.pl

Rośliny i ryby do dziecięcego akwarium

Jakie rośliny i ryby będą najlepsze do pierwszego dziecięcego akwarium? Jeżeli chodzi o rośliny, początkującym akwarystom poleca się mało wymagające gatunki takie jak wgłębka pływająca, moczarka argentyńska, żabienice, kryptokoryny, anubias czy mech jawajski.

Wybierając ryby, należy się kierować nie tylko ich wyglądem, lecz także przede wszystkim potrzebami. Najczęściej do akwarium dla dzieci kupuje się gupiki, które są kolorowe, łatwo się je hoduje i rozmnaża, neony – pięknie wybarwiony i wytrzymały gatunek wymagający hodowania w grupach, danio – stadną rybę radzącą sobie w zbiornikach od 50 l w górę, kirysy – gatunek bytujący w pobliżu dna i lubiący się chować w zakamarkach oraz brzanki – szukające kryjówek, żyjące w grupach minimum 6 do 8 sztuk.

Aranżacja akwarium dla dzieci

W trakcie przygotowywania akwarium o dzieci warto również uwzględnić elementy dekoracyjne. Równie dobrze jak sztuczne wraki statków, groty, muszle i zamki sprawdzą się np. budowle z klocków Lego, które sprawią, że podwodny świat stanie się jeszcze bardziej bajkowy. Przy aranżacji ogranicza nas tylko wyobraźnia i wielkość zbiornika.

Artykuł partnera