Dziecko a granice w relacjach międzyludzkich
Umiejętność stawiania granic jest jednym z filarów funkcjonowania w społeczeństwie. Niestety wielu dorosłych ma z tym spory problem, który przenosi się na ich dzieci. Dziecko chłonie wzorce zachowań od rodziców i przyjmuje je za swoje – w takiej sytuacji możemy przewidywać, że jeśli sami nie umiemy stawiać granic i szanować granic innych ludzi, nasza pociecha również będzie miała z tym problem. Warto więc od najmłodszych lat wpajać w dziecku poczucie własnej wartości oraz nauczyć je, czym są granice w relacjach.
Czym są granice w relacjach międzyludzkich i jak je respektować?
W dzisiejszych czasach rodzice są coraz bardziej świadomi tego, że ich dzieci mają swoje prawa. Nie zmuszamy już ich do czynności, których nie lubią, szanujemy ich prywatność oraz uczymy mówić „nie”. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko dzieci, które umieją stawiać granice i szanować granice innych ludzi, mają wysokie poczucie własnej wartości i czują się bezpiecznie w relacjach. Zadanie to jest jednak bardzo trudne, jeśli sami nie zostaliśmy tego nauczeni w dzieciństwie. Pewne schematy zachowań bardzo trudno wyeliminować i zmienić swoje postępowanie. Warto to jednak zrobić ze względu na dobro dziecka.
Aby nauczyć dziecko stawiania granic, należy jak najczęściej z nim rozmawiać. Takiej rady udziela blog dla mam Akademia Mądrego Dziecka i nie sposób się z nią nie zgodzić. Dziecko powinno wiedzieć, co może robić w stosunku do innych ludzi i jak się wobec nich zachowywać (czyli szanować granice innych), ale także umieć stanowczo powiedzieć „nie”, jeśli inne osoby przekraczają jego granice lub naruszają jego strefę komfortu (stawianie granic). Bardzo istotne jest jednak to, abyśmy my, jako rodzice, w pierwszej kolejności szanowali granice dziecka i traktowali jego sprzeciw poważnie. Jeśli dziecko nie chce przytulic się do cioci lub wujka, nie należy go do tego zmuszać, tak samo jak należy uszanować niechęć do wystrojenia się do szkoły czy wyboru konkretnego elementu garderoby. O ile decyzje dziecka nie szkodzą mu, warto pozwalać mu na samodzielne ich podejmowanie.
Dlaczego dzieci mają tak duże problemy z asertywnością?
Blog dla mam Akademia Mądrego Dziecka zwraca uwagę na jeszcze jeden problem – spora rzesza dzieci ma ogromne problemy z przeciwstawianiem się decyzjom innych ludzi (w tym także swoich rówieśników). Często dzieje się to kosztem ich komfortu, poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa. Dziecko obawia się możliwych konsekwencji, jakie niesie za sobą odmowa – np. dezaprobaty, wykluczenia z grupy, obraźliwych komentarzy czy przykrych słów. Zgadza się więc na propozycje, które mu nie odpowiadają nie dlatego, że chce, lecz nie widząc innego wyjścia.
Warto tłumaczyć dziecku już od najmłodszych lat, że ma prawo do posiadania swojego zdania i jego opinia jest równie ważna, co zdanie innych ludzi. Nie należy nigdy robić niczego wbrew sobie i tylko dlatego, że inni tego od nas wymagają. Jako osoby dorosłe, doskonale wiemy, że nie prowadzi to do niczego dobrego. Niezwykle pomocnym narzędziem w nauce stawiania granic mogą być książeczki edukacyjne poświęcone tej konkretnej tematyce. Krótkie opowieści pozwalają dziecku lepiej zrozumieć, na czym polega stawianie granic oraz dowiedzieć się, jak to robić w codziennym życiu.
Materiał Partnera