Dziecko w Internecie – jak zadbać o bezpieczeństwo malucha w Sieci?

Dziecko w Internecie – jak zadbać o bezpieczeństwo malucha w Sieci?

Internet to dla dziecka atrakcyjna przestrzeń, która daje szanse na rozwój. Warto jednak mieć na uwadze, że w Sieci obecne są także zagrożenia. Na szczęście można je skutecznie wyeliminować. Jak? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci zadbać o bezpieczeństwo malucha surfującego w Internecie.

Postaw na rozmowę

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo dziecka w dłuższej perspektywie, należy skupić się przede wszystkim na rozmowie z nim. Dlatego dołóż wszelkich starań, żeby wytłumaczyć synowi lub córce, czym jest wirtualna rzeczywistość. Dokładnie przeanalizuj zalety i wskaż wady oraz zagrożenia, jakie mogą czyhać na dziecko w Sieci. Zakres rozmowy dostosuj oczywiście do wieku swojej pociechy i jej umiejętności praktycznych. Im bardziej jest samodzielna i biegła w obsłudze komputera, tym więcej tematów poruszaj i przekazuj cenne informacje. Przede wszystkim podkreślaj, że odpowiedzialne zachowanie i ostrożność to w Internecie podstawa.

Ustal zasady

Aby zadbać o bezpieczeństwo, ustalcie wspólnie zasady korzystania ze stron internetowych. Określ, kiedy pociecha może używać komputera i zaznacz, jakich stron powinna unikać. Ważne jest także, aby powiedzieć dziecku, żeby w odpowiedni sposób reagowało na wyskakujące nagle okienka z komunikatami czy plikami do pobrania. Ponadto daj do zrozumienia, że w każdej chwili może liczyć na Twoją pomoc.

Podkreślając istotę odpowiedzialności, sprawisz, że dziecko będzie czuło, że jest traktowane na poważnie i nie będzie chciało zawieść Twojego zaufania. Zaproponuj na przykład, aby samo kontrolowało czas zabawy w Internecie. Jeśli już mowa o zaufaniu, nie zapomnij wytłumaczyć, że w kontakcie z innymi osobami ze świata wirtualnego należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i z dystansem traktować informacje przesyłane przez innych internautów.

Systemy kontroli rodzicielskiej

Rozmowa i zaufanie to podstawa, jednak nie trzeba na tym poprzestać. Niekiedy warto korzystać z systemów, które pomagają ograniczyć występujące w Sieci zagrożenia. Nie oznacza to doszukiwania się u dziecka złych intencji – chodzi po prostu o to, żeby wcześnie reagować, jeśli samo nie zwróci się do rodziców z problemem, ponieważ będzie czuło się niepewnie lub zostanie zmanipulowane przez podstępnych użytkowników. Warto podkreślić, że specjaliści jednostronnie opowiadają się za instalacją systemu wraz z jednoczesnym poinformowaniem dziecka o tym fakcie. Dlatego wytłumacz pociesze, jaką funkcję pełni system blokujący nieodpowiednie treści i z jakiego powodu konieczne jest jego włączenie. Jak on działa? Za pomocą programu określa się witryny, do których dostęp ma być zablokowany i w zaawansowany sposób zarządza internetową przestrzenią, sprawiając, że jest ona dla dziecka bezpieczniejsza. Pamiętaj, że taką aplikację warto zainstalować również na smartfonie.

Media społecznościowe

Jeśli Twoje dziecko ma kilkanaście lat, na pewno będzie chciało korzystać z mediów społecznościowych. W związku z tym zadbaj, aby robiło to świadomie. Powiedz, z jakimi zagrożeniami wiąże się nierozsądne publikowanie prywatnych danych czy zdjęć. Zapoznaj pociechę z pojęciem hejtu i omów z nim, co robić w sytuacji, gdy doświadczy wirtualnej przemocy. Ponadto regularnie monitoruj wpisy i posty, jakie udostępnia Twoje dziecko, a jeśli zaobserwujesz coś nieodpowiedniego, spokojnie wyjaśnij, na czym polega kłopot i zaproponuj, żeby razem odnaleźć sposób na rozwiązanie problemu.