Jak pozbyć się guzka po przekłuciu nosa?

Jak pozbyć się guzka po przekłuciu nosa?

Po przekłuciu nosa, może pojawić się guzek wokół miejsca przebicia. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby się go pozbyć?

Wiele różnych rzeczy może powodować guzek przy przekłuwaniu nosa, w tym infekcje i reakcje alergiczne.

Istnieje kilka prostych sposobów na zmniejszenie obrzęku i umożliwienie gojenia się przekłucia, co powinno pomóc w usunięciu guza.

Co powoduje guzek przy przekłuwaniu nosa?

Jeśli przebicie nosa zostało wykonane przy użyciu higienicznego sprzętu i przestrzegane są wytyczne dotyczące pielęgnacji, kolczyk powinien goić się prawidłowo.

Guzek/zgrubienie wokół kolczyka może być spowodowane przez:

 • uszkodzenie tkanki
 • infekcja – jeśli piercing został wykonany w niehigienicznych warunkach lub nie jest utrzymywany w czystości
 • reakcję alergiczną na biżuterię
 • uwięziony płyn tworzący guzek lub zgrubienie
 • keloid, który jest rodzajem wypukłej blizny
 • ziarniniak, który jest stanem zapalnym tkanki, który zwykle pojawia się jako podniesiona, czerwonawa plama

Keloidy są stosunkowo rzadkie i powinny być diagnozowane i leczone przez lekarza lub dermatologa.

Keloid wokół piercingu pojawi się jako okrągły, podniesiony guzek, który jest ciemniejszy niż otaczająca go skóra. Może powodować ból, swędzenie lub tkliwość. Będzie też twardy w dotyku.

Ziarniniak może powstać, gdy układ odpornościowy organizmu próbuje zwalczyć coś, co jego zdaniem może zaszkodzić ciału. Zazwyczaj są to bakterie lub wirusy, które mogą powodować infekcje, ale może to być również reakcja na samą biżuterię.

Jeśli dana osoba ma przekłuty nos w higienicznych warunkach i stosuje się do właściwych zaleceń dotyczących pielęgnacji, powinien on zagoić się bez zgrubień. Kolczyk w nosie może potrzebować od 4 do 6 miesięcy, aby się zagoić i w tym okresie będzie wymagał regularnego czyszczenia.

Pięć sposobów na pozbycie się guza po przekłuciu nosa

Najlepsze sposoby na pozbycie się guzka po przekłuwaniu nosa zależą od tego, co go spowodowało. 

Stosuj odpowiednią pielęgnację po zabiegu

Prawidłowa opieka po zabiegu powinna zapobiec uszkodzeniu tkanki lub infekcji, która może spowodować powstanie guzka. Piercer powinien doradzić, jak dbać o piercing, co zazwyczaj wiąże się z regularnym czyszczeniem.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji kolczyka w nosie obejmują:

 • czyszczenie miejsca przekłucia roztworem soli fizjologicznej dwa razy dziennie
 • nie zdejmuj biżuterii przed zagojeniem się kolczyka w nosie, co może trwać od 4 do 6 miesięcy
 • unikaj przesuwania biżuterii, bawienia się nią lub uderzania w piercing podczas ubierania się
 • zakrywaj kolczyk w nosie wodoodpornym opatrunkiem podczas pływania, aby zapobiec kontaktowi z bakteriami znajdującymi się w wodzie
 • nie używaj balsamów, kosmetyków lub produktów do pielęgnacji włosów w pobliżu kolczyka

Używaj hipoalergicznej biżuterii

Niektórzy ludzie są uczuleni na pewne metale, zazwyczaj nikiel lub stopy z mieszaniną tego metalu i innego pierwiastka. Jeśli pojawi się czerwona swędząca wysypka lub piercing będzie bolał przez długi czas, może to być alergia.

Jeśli biżuteria powoduje reakcję alergiczną, należy ją wymienić na biżuterię hipoalergiczną, która nie wchodzi w reakcję z ciałem.

Renomowani piercerzy powinni używać biżuterii wykonanej z odpowiedniego materiału, takiego jak stal chirurgiczna lub tytan.

Stosuj roztwór soli morskiej

Roztwór soli morskiej to naturalny sposób na utrzymanie piercingu w czystości, wspomożenie gojenia i zmniejszenie obrzęku, który może powodować nieestetyczne zgrubienie.

Możesz rozpuścić ⅛ do ¼ łyżeczki soli morskiej w 1 szklance ciepłej wody destylowanej lub butelkowanej, przepłukać piercing roztworem, a następnie delikatnie osuszyć. Należy pamiętać, aby przedtem dokładnie umyć ręce, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Spróbuj olejku z drzewa herbacianego

Niektórzy piercerzy zalecają stosowanie olejku z drzewa herbacianego w celu osuszenia i obkurczenia guza. 

Zastosuj ciepły kompres

Uwięziony płyn pod skórą może spowodować guzek, ale ciepło i ciśnienie pomoże stopniowo go odprowadzić.

Prosty kompres z ciepłej wody można wykonać przez namoczenie czystej ściereczki w gorącej wodzie, przyłożenie jej do przekłucia i przytrzymanie z delikatnym naciskiem przez kilka minut.

Zapobieganie powstawaniu guzków

Główne przyczyny guzków po przekłuciu nosa to infekcje lub uszkodzenia tkanek, z których obu można zazwyczaj łatwo uniknąć.

Wybór renomowanego studia piercingu pomoże zapewnić, że piercing nosa będzie przeprowadzany w sposób higieniczny przez doświadczonego profesjonalistę, który będzie wiedział, jak przekłuć nos bezpiecznie i uniknąć zakażenia.

Ze swojej strony utrzymuj piercing w czystości, myjąc ręce przed dotknięciem nowo przekłutego obszaru. Oczyszczaj to miejsce płucząc jo roztworem soli fizjologicznej lub morskiej dwa razy dziennie i regularnie zmieniając pościel i poszewki na poduszki.